środa, 31 sierpnia 2016

Ale o co chodzi? Odcinek 10, 11, 12 i 13 - kajakarstwo, triathlon, wioślarstwo i żeglarstwo

Dzisiaj na blogu o sportach, które łączy woda: debiutujących kajakarstwie i triathlonie, rozgrywanym od niedawna wioślarstwie i żegnającym się z paraolimpiadą żeglarstwie. Będzie też o dwóch szansach na medale dla Polaków
Jest naprawdę krótko i na temat - w czterech podpunktach. Jak (jaki dystans bądź sposób rozgrywania dyscypliny), dla kogo (rodzaje niepełnosprawności, sposób klasyfikacji na grupy), kto (a więc lista zawodników, którzy zostaną wysłani przez PKPar do Rio), jakie szanse (czyli kto ma szanse na medal).

Kajakarstwo

1) Jak? Parakajakarstwo to tylko "jedynki" na sprinterskim dystansie 200 metrów. Nie ma więc wyścigów większych składów. Rozdane więc zostanie 6 kompletów medali - w każdej klasie na jednym dystansie dla kobiet i mężczyzn. 
2) Dla kogo? W kajakarstwie będą rywalizować osoby z ograniczonym zasięgiem ruchu, paraliżem lub amputacją. Kategorie są trzy: KL1 - osoby z bardzo ograniczonymi możliwościami ruchu tułowia i całkowitym brakiem ruchu nóg; KL2 - częściowo możliwy ruch tułowiem, ograniczone funkcje nóg (jednak w trakcie zawodów możliwość użycia przez nich nóg jest bardzo ograniczona, nawet jeśli fizycznie mają taką możliwość); KL3 - brak ograniczeń w ruchu tułowiem, częściowo zachowane funkcje nóg. 
3) Kto? Kamila Kubas (KL1), Mateusz Surwiło (KL3), Jakub Tokarz (KL2). 
4) Jakie szanse? Przede wszystkim Jakub Tokarz, który regularnie zdobywa medale MŚ w kajakarstwie niepełnosprawnych. Medalistą sprzed paru lat jest również Mateusz Surwiło - w jego wypadku oraz w przypadku Kamili Kubas możemy z pewnością liczyć na awans do ścisłego finału, medal byłby sporą niespodzianką. 

Triathlon

1) Jak? Triathlon na Igrzyskach Paraolimpijskich to 750 m do przepłynięcia na otwartej wodzie, 20 km na rowerze/handbiku (wózkowicze)/tandemie(niewidomi), 5 km biegiem (na wózku).  
1) Dla kogo? Dla osób ze schorzeniami narządów ruchu (paraliże, amputacje, schorzenia neurologiczne) i wzroku. Kategorie: PT1 - z użyciem wózków i rowerów ręcznych (na paraolimpiadzie tylko mężczyźni), PT2 - zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową związana np. z amputacją nóg, PT4 - niepełnosprawność rąk, PT5 - niewidome i niedowidzące (w Rio tylko kobiety).
3) Kto? Niestety, Polacy nie zakwalifikowali się na Igrzyska.
4) Jakie szanse? Zerowe.

Wioślarstwo

1) Jak? Na dystansie 1000 metrów zawodnicy będą ścigać się w trzech klasach niepełnosprawności: w wioślarskich jedynkach będą ścigać się osoby ze sprawnymi rękami, w mieszanych płciowo dwójkach  - używający rąk i tłowia, w mieszanych płciowo czwórkach ze sternikiem - z działającymi rękami, tułowiem i nogami, ale np. niewidzący czy po częściowej amputacji (sternik może być pełnosprawny). Rozdane będą 4 komplety medali - 2 dla jedynek (mężczyźni/kobiety), po jednym w mieszanych dwójkach i czwórkach. 
2) Dla kogo? No właściwie już powiedziałem - osoby z paraliżami, amputacjami, niewidome. 
3) Kto? Polacy wystartują w wyścigu dwójek. Reprezentować nas będą Jolanta Majka i Michał Gadowski. 
4) Szanse? Na finał są. Medal byłby niespodzianką - Polacy balansują na granicy finałów A i B na zawodach rangi międzynarodowej. 

Żeglarstwo

1) Jak? Przez 6 dni i 11 wyścigów będą ścigały się załogi jedno, dwu i trzyosobowe bez podziału płciowego. 
2) Dla kogo? Dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub wzroku. Żaglówka jednoosobowa (klasa 2.4mR) może być sterowana przez osobę z minimalną niepełnosprawnością. Dwuosobowa załoga SKUD-18 musi składać się z przynajmniej jednej kobiety i jednej osoby ze znaczną niepełnosprawnością (niepełnosprawność mierzy się tu w punktach od 1 do 7 - "znaczna" niepełnosprawność to maks. 2 punkty). Klasa dla trzyosobowej załogi to Sonar - ta załoga nie może mieć łącznie powyżej 14 punktów niepełnosprawności. 
3) Kto? Polskę w klasie SKUD-18 reprezentować będą Monika Gibes i Piotr Cichocki. 
4) Szanse? Olbrzymie! Polacy mają szansę na medale, co udowodnili na ostatnich mistrzostwach świata, dominując przez praktycznie całe regaty i zgarniając złoty medal. 











1 komentarz: