poniedziałek, 25 lipca 2016

3 w 1: Rio (nie)gotowe do Igrzysk, ostatnie starty Polaków i rozkład jazdy na blogu

  Rio (nie)gotowe, czyli narodowe motto a praktyka wykonania

  1.   W wiosce olimpijskiej zameldowali się pierwsi Polscy sportowcy. Wrażenia dotyczące przygotowania obiektów mają, oględnie mówiąc, mieszane... 
  2. Szybki transport publiczny do wioski olimpijskiej w trakcie IO i IP ma zapewnić czwarta linia metra. Tak jest nazwana, choć Rio jeszcze nie ma trzeciej. Miała być w pełni gotowa na czerwiec 2016. Mamy lipiec, częściowe otwarcie planowane jest na 1. sierpnia - na szczęście to już zapewni szybki transport między kluczową dzielnicą Igrzysk (Barra da Tijuca) a Copacabaną. 
  3. Generalnie za rozwiązanie problemu wirusów zika i denga uznaje się po prostu... mniejszą aktywność komarów w okresie brazyliskiej zimy.
  4. Przypominacie sobie, jakie hasło Brazylia ma na fladze? Zapisane nad mapą nieba motto to "Ordem e progresso". Ład i postęp. W tym kontekście brzmi co najmniej ironicznie. 
  5. Dorzućmy jednak jeszcze jedno - wszyscy podkreślają, że niedogodności nadrabiają ludzie. Otwarci, pomocni wolontariusze i obsługa mają szansę stać się jedną z największych wartości tych Igrzysk i je uratować. Sami też przypomnijmy sobie nasze Euro - od świeżo otwartych autostrad zaczynając, przez w połowie rozkopaną Warszawę (budowa centralnego odcinka II linii metra) czy problemy z trawą na stadionie w Poznaniu. Jest więc szansa, że dzięki pomocy obsługi te Igrzyska mogą być sukcesem. 
  6. Kolejnym miejscem chwalonym bezsprzecznie przez sportowców jest stołówka. 
  7. Bilety na paraolimpiadę wyprzedały się jedynie w 24%. Komitet Organizacyjny Igrzysk jest jednak spokojny o sprzedaż biletów na Igrzyska Olimpijskie, i ma nadzieję, że ich sukces napędzi popyt na Igrzyska Paraolimpijskie. 

Polacy na zawodach przedolimpijskich


  1. Ostatnim dużym sprawdzianem dla lekkoatletów były Mistrzostwa Europy w Grosseto. Polacy zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, co jednak przy pierwszym miejscu Rosjan i ich prawdopodobnej dyskwalifikacji z powodu afery dopingowej rodzi pewne nadzieje. Być może nie należy sobie czynić wielkich nadziei medalowych w kategoriach sprinterskich w Rio (światowa czołówka jest jednak poza Europą), ale w rzutach czy biegach średnich naprawdę jest się czym chwalić. Po rekordach świata faworytami igrzysk stają się Ewa Durska (pchnięcie kulą, F20), Maciej Sochal (rzut maczugą, F32), Arleta Meloch (bieg na 800 m, T20), czy Bartosz Tyszkowski (pchnięcie kulą, F41). Zainteresowanych tym, co znaczą te dziwne literki i cyferki po dyscyplinie, odsyłam do wcześniejszego artykułu poświęconego klasyfikacji niepełnosprawności w królowej sportu.
  2. Tradycyjnie już Warszawa gościła zawody w randze Pucharu Świata w szermierce na wózkach. To ostatnie zawody takiej rangi przed Igrzyskami w Rio. Ze złotym medalem i trofeum za pierwsze miejsce - Szablą Kilińskiego - z zawodów wyjechał Dariusz Pender (floret kat. A). Zdobył on też brąz w szpadzie. Srebrne medale wywalczyli: Jacek Gaworski we florecie kat. B, Kamil Rząsa w szpadzie kat. B, i Marta Fidrych w szpadzie kat. A. Dobrą formę w kategoriach olimpijskich zaprezentowali też Adrian Castro i Marta Makowska, którzy odpadli w półfinałach (odpowiednio - szabli i szpady w kat. B). Poznaliśmy też już po nich kompletny skład reprezentacji na igrzyska. Oprócz wyżej wymienionych do Rio jadą jeszcze Renata Burdon, Michał Nalewajka i Grzegorz Pluta. 
  3. Zakończył się sezon handbike'owy. Klasyfikację generalną Pucharu Świata w swoich kategoriach wygrali: Renata Kałuża, Rafał Mikołajczyk i Rafał Wilk. W kategorii Rafała Wilka drugi był inny Polak, Arkadiusz Skrzypiński. Na całą czwórkę mocno liczymy w Rio! Handbike staje się powoli naszą specjalnością narodową... :)


Rozkład jazdy na stronie i facebooku.

   Chciałbym przeprosić za brak aktywności na blogu w ostatnim czasie. Nawarstwiło się mnóstwo spraw, a niestety - bloga prowadzę sam. 
  Czas to nadrobić. W najbliższym czasie na blogu pojawią się artykuły o kampanii "Meet the Superhumans", czyli reklamie Channel 4 dotyczącej Igrzysk Paraolimpijskich (znowu rozbili bank, znowu!), oraz aferze dopingowej. W planach są też teksty dotyczące zakupu biletów na igrzyska (bo to się okazuje bardziej skomplikowaną procedurą, niż można by się spodziewać), być może rozszerzę ten tekst o kwestię paraolimpijskiej komercji. W ostatnim tygodniu sierpnia/na początku września pojawią się też przewidywania medalowe i paraolimpijski rozkład jazdy, czyli kiedy kogo śledzić. 
   Dalej będą się ukazywały przewodniki po dyscyplinach - w piątek spodziewajcie się tekstu o tych dwóch dyscyplinach, które nie mają olimpijskiego odpowiednika, czyli o Goalballu i Bocci.
Do zobaczenia!

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz