czwartek, 5 marca 2020

Przewodnik Paraolimpijski cz. 3 - Tenis Stołowy

   Wydaje się - do czego tu robić wprowadzenie? Sport ten absolutnie nie różni się przecież od niczego, co znamy z lekcji WF czy z pobieżnej obserwacji. No i wiadomo, szanse medalowe to Natalia Partyka, co nie? Poza tym czeka nas dominacja Chin.
   Żadna z tych informacji nie jest jednak do końca prawdziwa. To znaczy, oczywiście - ten sport jest blisko tego co znamy, ale warto opowiedzieć choćby o klasyfikacji. Polskie szanse medalowe to znacznie więcej, niż występ jednej Natalii Partyki. A Polska jest w paraolimpijskim tenisie stołowym drugą siłą - i choć oczywiście nie może się równać z Chinami, to jednak warto wiedzieć, kogo obserwować i w jakich kategoriach. Zapraszam!

Klasyfikacja i różnice


Ibrahim Hamato, reprezentant Egiptu, podczas Igrzysk w Rio (źródło: Flickr)


   Czym różni się tenis stołowy pełnosprawnych od tego paraolimpijskiego? Oprócz podziału płciowego trafimy w nim na klasyfikację na klasy, porządkujących zawodników w zależności od tego, jak bardzo niepełnosprawność wpływa na możliwość gry. Klasy od 1 do 5 są przeznaczone dla zawodników siedzących na wózkach - im wyższy numer, tym mniejsze ograniczenia wynikające ze sprawności rąk bądź stabilizacji tułowia. W klasach od 6 do 10 spotkamy zawodników z różnymi ograniczeniami kończyn dolnych i górnych, ale grającymi na stojąco - i znów, im wyższy numer, tym mniejsze ograniczenia funkcjonalne w grze. W klasie 11 z kolei będą występowali zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną.
    Czy są różnice w przepisach? Bardzo nieznaczne różnice dotyczą osób grających na wózkach (np. w grze deblowej nie ma obowiązku uderzania naprzemiennego przez zawodników), jest też większa swoboda dotycząca tego, jak można wyrzucić piłeczkę do serwisu (np. dozwolone wyrzucenie jej z paletki w wypadku unieruchomienia drugiej kończyny bądź ze stopy, jak robi to choćby Ibrahim Hamato, przedstawiony na zdjęciu powyżej).

Długa lista polskich nadziei medalowych


Natalia Partyka podczas meczu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio, żródło: wyborcza.pl


    Polska reprezentacja jest na ten moment bardzo wysoko we wszelakich rankingach - na Igrzyskach w Rio była druga za Chinami w klasyfikacji medalowej dyscypliny, a dynamiczny rozwój naszej reprezentacji powoduje, że w Tokio możemy liczyć na więcej medali. Myślę, że przyczyny tego są dwie. Duża oczywiście w tym zasługa sukcesów Natalii Partyki - jej osiągnięcia przełamują bariery i otwierają w Polsce wiele drzwi. Dzięki tej szerokiej rozpoznawalności i braku uprzedzeń wielu naszych zawodników, mimo lekkiej niepełnosprawności rywalizuje w klubach osób pełnosprawnych, sięgając po medale Mistrzostw Polski, jak np. Patryk Chojnowski, mistrz paraolimpijski z Londynu,  Vice-mistrz Polski sprzed trzech dni, Mistrz Polski z 2019 roku i grający trener AZS AWFiS Gdańsk, pierwszoligowej drużyn. Nawet osoby poruszające się na wózkach rywalizują w ligach osób pełnosprawnych - stanowiąc często ważne uzupełnienie kadr klubowych na poziomach poniżej ekstraligi. To z pewnością podnosi poziom ich gry - żaden pełnosprawny zawodnik przecież się nie zlituje, a będzie grał na maksimum swoich możliwości, gdy liczy się każda piłka, a na "litościwy" return można oberwać precyzyjną piłką nie do odbioru.
    Kogo więc obserwować na Igrzyskach? Oczywiście, nie byłbym uczciwy nie zaczynając od Natalii Partyki (kl. 10) i Patryka Chojnowskiego (kl.10). Ich kariery paraolimpijskie to wiele zdobytych dla Polski medali, do Tokio z pewnością jadą jako faworyci. Razem z Chojnowskim w zawodach drużynowych wystąpią najpewniej Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki - obydwaj mają również szanse medalowe w klasie 8 - Grudzień ma tutaj swoje osiągnięcia również na Igrzyskach, brakuje mu jedynie złotego medalu, a Skrzynecki stawał już na podium podczas mistrzostw świata. Z Partyką drużynowo wystąpią prawdopodobnie Karolina Pęk (kl.9)  i Katarzyna Marszał (kl. 6), które ędą bronić złotego medalu z Rio, a Karolina Pęk również indywidualnego brązu. W kl. 11 reprezentować nas będzie Krystyna Łysiak, która na ostatnich Mistrzostwach Świata sięgnęła po srebrny medal, oraz Dorota Nowacka.
    Również wśród zawodników w klasach rozgrywających swoje pojedynki na wózkach mamy swoich faworytów. Zalicza się do nich na pewno Rafał Czuper - ten będzie bronił w kl. 2 srebrnego medalu z Rio, a na ostatnich Mistrzostwach Świata również zdobył srebrny medal. Na tych samych MŚ w ćwierćfinałach odpadli Dorota Bucław (łączona kl. 1-2) i Rafał Lis (kl. 4) - obydwoje jednak z pewnością łatwo się nie poddadzą, gdy stawką gry będzie medal paraolimpijski.


 


 

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja na pewno na tym blogu zostanę. Dodatkowo mogę w stu procentach polecić bardzo dobrą firmę Deratyzator w Warszawie .Sam z tej firmy korzystam od dawna i jestem z niej bardzo zadowolony.

    OdpowiedzUsuń
  3. 37 year old Account Coordinator Eleen Hegarty, hailing from Owen Sound enjoys watching movies like "See Here, Private Hargrove" and BASE jumping. Took a trip to Works of Antoni Gaudí and drives a Ferrari 250 GT SWB Speciale Aerodinamica. blog

    OdpowiedzUsuń